Technologia budowy domu szkieletowego
Od strony technicznej domy w konstrukcji lekkiego szkieletu drewnianego opierają się na drewnianej konstrukcji ścian, stropów i dachu z małogabarytowych elementów. Na konstrukcję budynku składają się:
- konstrukcja budynku, czyli ściany, stropy i dach,
- poszycie ścian, stropów i w niektórych przypadkach dachu wykonane z płyt drewnopochodnych lub z płyt włóknowo-gipsowych,
- łączniki w postaci gwoździ, śrub, zszywek, łączników metalowych czy wkrętów.
Dalsze prace mają podobny przebieg jak w przypadku technologii tradycyjnej. Elewację zewnętrzną stanowić może tradycyjny tynk na wełnie fasadowej, oblicówka z cegły klinkierowej, siding winylowy czy drewniany, wewnątrz budynku oblicowanie ścian wykonywane jest głównie szalówką drewnianą lub płytami kartonowo-gipsowymi, pokrycia dachowe wykonywane są z dowolnych materiałów, od blach dachowych, gontów drewnianych czy bitumicznych po dachówkę ceramiczną. Istotną różnicą między technologią szkieletową, a tradycyjną jest dodatkowe ocieplenie w ścianach pomiędzy elementami konstrukcyjnymi w postaci wełny mineralnej o grubości najczęściej 150mm.











Schematyczny przekrój ściany szkieletowej przedstawiają poniżej rysunki:
Zagłębiając się bardziej szczegółowo w zagadnienia technologii lekkiego szkieletu, domy wykonywane są następująco:
- Ława fundamentowa lana z betonu B-20, ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych, izolacje przeciwwilgociowe, izolacja cieplna np XPS, płyta betonowa tzw. chudziak z rozprowadzonymi poziomami kanalizacyjnymi oraz peszlami na media. Zamiast tradycyjnego fundamentu można wykonać również płytę fundamentową.
- Podwalina impregnowana zanurzeniowo lub ciśnieniowo, przytwierdzona do podłoża na kotwy chemiczne,
- Ściany zewnętrzne nośne o grubości 25-35 cm z czego 20-30 cm stanowi izolacja cieplna. Konstrukcja ścian wykonywana jest z drewna czterostronnie struganego o fazowanych krawędziach, impregnowanego natryskowo po montażu konstrukcji preparatem ognioochronnym oraz grzybo- i owadobójczym o przekroju 45x145mm. Między elementy konstrukcyjne wkładana jest wełna skalna Rockwool w taki sposób aby nie dopuścić do powstania tzw. mostków termicznych. Od strony wewnętrznej montowana jest folia paroizolacyjna, kolejno płyta MFP12mm i płyta g-k, natomiast od zewnątrz płyta MFP12mm, folia paro przepuszczalna tzw. wiatroizolacja oraz elewacja np. tynk na wełnie fasadowej, elewacja drewniana lub elewacja mieszana czyli tynk + drewno. Ścianę zewnętrzną można docieplić dodatkową warstwą izolacji o grubości 50mm przy zastosowaniu rusztu drewnianego 50x50mm (patrz przekroje powyżej) dzięki czemu uzyskuje się przestrzeń do rozprowadzenia wszelkich instalacji bez naruszenia folii paroizolacyjnej.
- Konstrukcję stropu nad parterem stanowią elementy konstrukcyjne o przekrojach 45x180, 45x200, 45x220, 60x200 lub 60x220 w zależności od projektu. Między elementy konstrukcyjne wkładana jest wełna skalna, poszycie stropu wykonywane jest z płyty MFP22mm,
- Więźba dachowa wykonywana jest najczęściej z przekrojów 45x180, 45x200 lub 60x200mm jednak jest to uzależnione od rodzaju pokrycia dachowego, które w domach kanadyjskich jest dowolne, od blacho dachówki, blachy trapezowej i na rąbek, poprzez gont bitumiczny do dachówki ceramicznej, w skład kompletnego pokrycia wchodzi orynnowanie oraz okna dachowe.
- W ścianach budynku i w podłogach rozprowadzane są instalacje, w przypadku instalacji c.o. w domach szkieletowych nie ma żadnych ograniczeń, można zastosować każdy rodzaj ogrzewania.
- Wewnątrz budynku wykonywane są posadzki, w przypadku izolowanych płyt fundamentowych tylko posadzki samopoziomujące.
Dom wybudowany w technologii szkieletu drewnianego
Kilka informacji w skrócie o materiałach:
drewno sosnowe zgodne z wymaganiami tj. czterostronnie strugane z fazowanymi krawędziami suszone komorowo do 16%, impregnowane natryskowo
- płyty poszycia 12mm na ścianach i 22mm na stropie, płyty MFP lub OSB3
- wiatroizolacja Klober Permo Frame
- membrana dachowa Rukki
- pokrycie dachowe blachodachówką (w standardzie) Plannja, Rukki
- okna Dobroplast (w standardzie) ewentualnie Brugmann lub Veka
- drzwi zewnętrzne Wikęd lub Gerda
- okna dachowe Fakro
- orynnowanie PCV Bryza lub stal Galeco, Plannja Siba
- elewacja zewnętrzna: tynk silikatowo-silikonowy Mapei na wełnie fasadowej Rockwool Frontrock MAX E 120mm (ważne - nie stosujemy styropianu, który się nie sprawdza w budownictwie szkieletowym)
- izolacja wewnątrz - wełna skalna Rockwool o współczynniku 0,035
- podbitki PCV Galeco lub drewniane świerkowe impregnowane środkami firmy Altax lub Tikurilla
- poszycie wszystkich przegród pionowych wewnątrz budynku dwustronnie płytą MFP jako dodatkowe usztywnienie budynku i podkład pod płyty g-k
- płyty g-k Norgips lub Lafarge
Przeczytaj także: